Dostihová stáj

Největší popularitu a nejvíc příznivců získal Albertovec počátkem sedmdesátých let zásluhou překážkové dostihové stáje v hřebčíně. Bylo to období započaté úspěchy Mora a Limita ve Velké pardubické.

Nezapomenutelné pro fanoušky byly více jak dvacet let trvající každoroční autobusové zájezdy do Pardubic. Zájezdy bývaly i dvoudenní a zájemců bylo mnohdy i na dva autobusy.

Historie dostihové stáje je mnohem delší. Po přestěhování z Hostouně po roce 1952 se v sedle koní připravovaných v hřebčíně objevuje hlavně Pavel Babij. Jeho úspěšná a dlouhotrvající kariéra dostihového jezdce započala již v Hostouni a jejím největším úspěchem bylo šesté místo s Cetyní ve Velké pardubické v roce 1951. Ve Velké pardubické v roce 1956 se na pátém místě umístila klisna Gomba s Františkem Lamichem.

Ve "Velké" potom startovalo několik albertovských jezdců. Ze známých jmen si připomeňme Jaroslava Kuželku s Censorem v roce 1960, či Jiřího Sejbala s Chasou v roce 1956.

V šedesátých letech se na startovních listinách albertovských dostihových koní objevují jména František Janík, Karel Benš, Pepík Benš a také i Erich Režnar jako jezdec military.

V tu dobu (v roce 1961) vzniká v Chuchli albertovská rovinová stáj spojována se jmény trenérů a jezdců Josef Koloc a Karel Havelka.

Vroce 1970 je přímo v hřebčíně založena překážková dostihová stáj. Trenérem, vedle své profese vedoucího u stáda, se stává František Janík.

"Zakládajícími jezdci" byli Karel Benš, Otík Palička a Břeťa Hermann. Zanedlouho přišel Franta Zobal. Krátkodobě potom působila "na dostihovce" celá řada jezdců - (seřazeni podle abecedy) Jirka Barbořík, Pavel Cabák, Milan Foukal, Luboš Honč, František Janík ml., Petr Juránek, Zdeněk Lášek, Zdeněk Lindovský, René Ranoš a Petr Šimek.

Pan Janík trénoval do roku 1974 - připravil Mora k dvojnásobnému vítězství ve Velké pardubické. Od roku 1975 se stává trenérem vedle své profese vedoucího střediska chovu koní Ing. Stanislav Hošák.

Prvním profesionálním trenérem je v roce 1982 nastoupivší MVDr. Čestmír Olehla. Při Olehlově stáži ve Varšavě vede stáj populární Jirka Spiess.

Nejdéle "sloužícím" na dostihovce je Otík Palička, který po přestěhování na Padělky (1984) je i oficielním vedoucím stáje (četařem) u trenérky Katky Kroupové. Tréninků se zúčastňovali i amaterští jezdci -  Josef a Petr Jančarovi, Jan Huk a Tomáš Opíchal.

Vedle jezdců patřili ke stáji populární vodiči - Zdeněk Vildner, Achym Tomíček, Helmut a Dušana Schmuchovi, Roman Radovský a Pepa Feher. Béďa Bělák z Bolatic, který byl vlastně vždy přítomným maskotem.

Z fandů pak dr. Král z Opavy, Honza Řehulka z Háje, Pavel Slanina z Kobeřic.

Jména koní nelze spočítat. K nejpopulárnějším patřili MOR a LIMIT - vítězové Velké.

Dále (seřazeni podle abecedy) :
Albion, Aston, Aral, Batu Chan, Běla A1/2, Concordia, Cornel, Covboj, Daniela II., Dentin,  Dozan, Don II., Dubna, Džunka, Emanuela, Ema Ring,  Falanga, Gibonn, Harcena, Herkules, Herold, Hebé, Chan, Chimera, Chvojka, Itálie, Idyla, Iluze, Island, Irtyš, Japonka, Kaunas, Karpatia, Kotva, Kagalnik, Lamberto, Lampas, Lecitin, Lenkoran, Lhotka II., Lichva, Lioba, Livorno, Lot II., Lucien, Lysander, Magistrát, Maják, Malachit, Marica, Mata Hari, Metas, Měděná, Peržan, Rak, Signum Diaboli, Val II., Vanata, Vanilon, Viana, Vilar,  Virén, Volant a Zonace.

Fotogalerie: Počátky dostihů